FAMILY BUSINESS LEADERSHIP
Cílem komplexního programu Family Business Leadership je vzdělávat podnikatele, zakladatele, vlastníky, nástupce, členy podnikatelské rodiny, a další angažované osoby v oblastech, které se týkají společného podnikání a/nebo správy majetku. V programu se účastníci budou učit schopnostem a dovednostem, které k pokračování úspěchu rodinného podnikání vedou. Obsah programu je složen ze specifických témat rodinného podnikání, jako je zajištění mezigenerační majetkové kontinuity, management a leadership.
Nástupnictví a mezigenerační majetková kontinuita je dynamický proces, kdy je zapotřebí, aby každá generace byla tvořivá, resp. abychom předešli známému modelu, že první generace tvoří, druhá udržuje a třetí utrácí.
Projekt Family Business Leadership je zde především pro zakladatele a Next Gen. Jeho cílem je utvářet a posilovat lidský, intelektuální a finanční kapitál jednotlivých členů podnikatelské rodiny a dalších, na rodinném podnikání angažovaných osob.
Při sestavování programu se inspirujeme zahraničními specializovanými programy a instituty zaměřenými na podnikatelské rodiny. Cílem není nahradit akademické vzdělávání.
Záměr je vytvořit rozvojovou a sebezkušenostní skupinu lidí, kteří chtějí pokračovat v úspěchu rodinného podnikání a rádi se učí novým dovednostem. Nejen, že si každý bude tvořit vlastní jedinečnou cestu, ale práce ve skupině má mnoho vedlejších efektů, které se při individuální práci nedají zažít.
STRUKTURA KOMPLEXNÍHO PROGRAMU
-
Aspekty úspěšného rodinného podnikání
-
Dobrý správce jmění
-
Leadership v rodinném podnikání
-
Manažerské nástroje řízení rodinného podnikání
-
Longevity – dlouhodobá udržitelnost rodinného podnikání
-
Mezigenerační komunikace v rodině
-
Mezigeneračně definovaná kultura založená na rodinných a firemních hodnotách
-
Výchova dětí a mladistvých k bohatství
MEZIGENERAČNĚ DEFINOVANÁ KULTURA ZALOŽENÁ NA RODINNÝCH A FIREMNÍCH HODNOTÁCH
Workshop se zaměřuje na prohloubení porozumění a praktických dovedností v oblasti tvorby a udržování rodinné kultury, která je definována mezigeneračními vztahy a hodnotami, jež jsou zakořeněné jak v rodině, tak v rodinném podnikání. Účastníci budou mít příležitost prozkoumat způsob, jak rodinné a firemní hodnoty mohou být propojeny a jak mohou pozitivně ovlivnit rodinné vztahy, pracovní prostředí a celkový úspěch organizace.
Cíle workshopu
-
Získat hlubší vhled do toho, co znamená mezigeneračně definovaná kultura a jaké jsou její klíčové prvky
-
Společně si definovat konkrétní rodinné a konkrétní firemní hodnoty, na kterých se všichni shodnou (konsenzus hodnot)
-
Naučit se efektivně, ale dlouhodobě integrovat rodinné a firemní hodnoty do firemní kultury. Hodnoty nezůstávají pouze na papíře, ale musí se dostat do života podnikatelské rodiny i firmy
-
Analyzovat úspěšné a neúspěšné příklady z praxe a diskutovat případové studie, které ukazují, jak mohou rodinné a firemní hodnoty přispět k dlouhodobému úspěchu.
Výstupy z workshopu
Po absolvování workshopu budou účastníci schopni:
-
Lépe porozumět mezigenerační kultuře a jejím přínosům
-
Efektivněji začleňovat hodnoty do firemní kultury
-
Používat praktické nástroje a techniky pro podporu mezigenerační spolupráce
-
Identifikovat a aplikovat osvědčené postupy z úspěšných případových studií
-
Společně si vypracovat jedinečné hodnoty a originální implementační program do reálné praxe.
Workshop bude kombinovat teoretické prezentace, interaktivní diskuse, skupinové práce a praktická cvičení. Účastníci budou mít možnost sdílet své zkušenosti a učit se od ostatních v rámci skupiny.
RODINNÁ FIRMA A JEJÍ BUDOUCNOST
Workshop se zaměřuje komplexně na téma nástupnictví v podnikatelských rodinách a je určen primárně pro zakladatele rodinných firem a jejich nástupce z dalších generací. Specifikum rodinných firem je neustálý střet třech odlišných, nicméně přesto neoddělitelně spojených systémů, a to firmy, rodiny a vlastnictví. Největší výzvou je proto udržet soulad a harmonii na úrovni všech těchto systémů. Účastníci budou mít možnost seznámit se a prohloubit své znalosti základních pilířů pro úspěšné společné fungování rodiny a firmy a pochopit systém tzv. Family Business Governance, který je pro (úspěšné) nástupnictví stěžejní.
Cíle workshopu
-
Pochopit, co znamená nástupnictví a mezigenerační majetková kontinuita v rodinných firmách.
-
Porozumět, co odlišuje rodinné firmy od ostatních společností a korporací.
-
Identifikovat, že nástupnictví je komplexní a multioborové téma, které zasahuje do více odborných oblastí (právo, daně, psychologie aj.).
-
Pochopit rozdíly mezi vlastnickým a manažerským nástupnictvím.
-
Získat hlubší vhled do systému tzv. Family Business Governance (z čeho se skládá, jak tento systém nastavit a uvést do praxe: Proč je důležitá rodinná ústava? Jaký význam má založení majetkových struktur, resp. svěřenských / nadačních fondů?).
-
Seznámit se s případovými studiemi, a to z řad úspěšných i neúspěšných mezigeneračních předání.
Výstupy z workshopu
Po absolvování workshopu budou účastníci schopni:
-
Lépe porozumět všem podstatným aspektům nástupnictví v rodinných firmách.
-
Identifikovat rozdíl mezi vlastnickým a manažerským nástupnictvím.
-
Identifikovat, proč a kdy ideálně zahájit nástupnický proces, resp. čím ideálně začít.
-
Pochopit a utřídit si svou roli v systému firmy, rodiny a vlastnictví.
-
Poučit se z praxe, resp. co v nástupnictví ideálně podpořit a čemu se lépe obloukem vyhnout.
Workshop bude kombinovat teoretické prezentace, interaktivní diskuse a bude též zaměřen na získání praktických zkušeností stran nástupnictví v jednotlivých podnikatelských rodinách (českých i zahraničních). Účastníkům bude současně dán prostor sdílet své vlastní zkušenosti s nástupnictvím a případně se nechat inspirovat, v čem lze jejich úvahy o nástupnictví pozitivním směrem podpořit. Hlavním přínosem by pro účastníky mělo být pochopení, jak nástupnictví uchopit, kde začít a případně, jak nástupnictví úspěšné zvládnout, tak aby byla zachována mezigenerační majetková kontinuita.
SEZNAMTE SE S TÝMEM
PHDR. JANA KLEMENTOVÁ, MBA
Psycholog, kouč, garant programu
Jana vede soukromou praxi v Praze a částečně v Brně. Ve své dvacetileté praxi se zaměřuje na psychologii v různých oblastech. Ve firemní psychologii koučuje manažery a vede různé strategické a rozvojové projekty. V rodinném podnikání nastavuje rodinné a firemní hodnoty, které dále tvoří firemní kulturu. Facilituje rodinné rady, quality meetingy, nastavuje systémy měření KPI‘s, vede výzkumy zaměřené na jakoukoli oblast ovlivňující úspěch v podnikání. Jana vystudovala psychologii na Univerzitě Karlově, zaměřuje se na rozvoj osobnosti a týmů, na leadership a prevenci či terapii syndromu vyhoření. Při práci se zaměřuje na energii a motivaci. K rozvoji potenciálu používá různé psychologické a terapeutické nástroje, které odhalí jak silné stránky, tak bariéry. Dlouhodobě pomáhá klientům najít psychickou spokojenost, vnitřní sílu a od toho se odvíjející úspěch. Píše knihu zaměřenou na psychologii osobního úspěchu. www.janaklementova.cz
MGR. STANISLAV SERVUS, LL.M.
Stanislav je partnerem společnosti WARDENS GROUP a advokátní kanceláře VALOUCH SERVUS. Ve své více než dvacetileté praxi se zaměřuje na oblast správy a ochrany rodinného majetku, oblast korporátních projektů, M&A a vytváření společných podniků. Stanislav se též dlouhodobě věnuje problematice rodinných firem, jejich vedení i vlastnictví, mezigeneračnímu transferu kapitálu, tématu svěřenských fondů, dědického plánování, a systému tzv. Family Business Governance. Na dané téma pravidelně publikuje, přednáší a pořádá setkání podnikatelů. Stanislav je absolventem speciálního vzdělávacího programu organizace Family Firm Institut (jejímž je členem) a držitelem Certificate in Family Business Advising a Advanced Certificate in Family Business Advising. Stanislav je spoluautorem knihy Aktuální otázky nástupnictví při rodinném podnikání vydanou nakladatelstvím Wolters Kluwer. Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a dále postgraduálně studoval na univerzitě v Regensburgu ve Spolkové republice Německo (LL.M.).
MGR. ZUZANA CARBOLOVÁ, MBA
Zuzana je právník s orientací na privátní klientelu. Praktické zkušenosti má s vedením a řízením family office, kde se věnuje nástupnictví, mezigeneračnímu transferu kapitálu a zachování bohatství pro současné i budoucí generace podnikatelských rodin. Podílí se rovněž na přípravě systému tzv. Family Business Governance, včetně vytváření rodinných ústav. Ve své právní praxi se zaměřuje na soukromé právo, zejména na oblasti práva rodinného, dědického a správy cizího majetku. Zuzana vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a titul MBA získala na Ústavu práva a právní vědy. Od roku 2018 působila v advokátní kanceláři HAVEL&PARTNERS se specializací práva pro privátní klientelu. Toho času se profesně věnuje především nástupnictví a mezigenerační majetkové kontinuitě ve společnosti WARDENS GROUP.
Kdo jsme jako tým
-
Odborníci na právo a správu majetku
-
Odborníci v psychologii vedení, podnikání a dlouhodobého rozvoje
-
Odborníci na rozvoj lidského, intelektuálního a finančního kapitálu