top of page
sumner-mahaffey-7Y0NshQLohk-unsplash_edited.jpg

SYNDROM VYHOŘENÍ

Syndrom vyhoření během kariéry postihne asi čtvrtinu pracujících lidí. Ze svých osobních zkušeností mohu tuto statistiku jenom potvrdit. Nejedná se o rozmar lidí, kteří již nechtějí podávat požadované výkony, ale o opravdu vážný stav, jehož dopady na životy postižených jedinců, jejich rodin i profitabilitu zaměstnavatelů nelze přehlížet. 

Image by Bernard Hermant

OVLÁDNĚTE STRES DŘÍVE, NEŽ STRES OVLÁDNE VÁS

Syndrom vyhoření vzniká důsledkem chronického stresu a fyzického vyčerpání. Stres je fylogeneticky prastará reakce organismu na stresory, která v dlouhodobém horizontu způsobuje řadu fyzických, v osobnosti člověka pak řadu psychických změn. 

HLAVNÍ PŘÍZNAKY

Chronická únava, v posledních fázích fyzická a emocionální vyčerpanost.

Nespavost, potíže s usínáním, nebo poruchy spánku v jednom nebo dvou dnech týdně. 

Zapomínání, zhoršená koncentrace a pozornost.

Časová tíseň, mnoho nedokončených úkolů. 

Tělesné příznaky, jako jsou bolesti na hrudi, palpitace srdce, dušnost, gastrointestinální bolesti a potíže, závratě, mdloby, nebo bolesti hlavy 

Častější nemoci. Vzhledem k vyčerpání organismu se imunitní systém se stává oslabeným.

Úzkost, napětí a obavy, které mohou později narušit schopnost pracovat produktivně a způsobit problémy ve vašem osobním životě.

V počátečních fázích se můžete cítit smutný, občas beznadějný a v důsledku toho se můžete setkat s pocitem viny a bezcennosti. Tyto pocity jsou předzvěstí rozvoje deprese. 

Zlost, podrážděnost a napětí ve vztazích. 

Ztráta radosti ze života.

Více o syndromu vyhoření se můžete dozvědět na mém blogu.

JAK TUTO SITUACI ŘEŠIT

Pokud již trpíte některými z těchto příznaků, je dobré vždy začít poctivě u sebe, zrevidovat si své možnosti, ale i plány a ambice, žebříček hodnot, nebo programy, které vás ženou do výkonu, bez ohledu na sebe. Jakmile vidíte, že máte více příznaků, navštivte psychologa, který vám pomůže situaci řešit včas. Prevence, nebo již rozvinutý burn-out syndrom, patří do rukou odborníků, cesta ven tak bude rychlejší, efektivnější, s minimalizací nezvratných bio-psycho-sociálních dopadů pro váš život. 

Více informací najdete v článku na mém blogu.

KDO JE JANA

foto-klementova

MÁTE OTÁZKY?

Písečná pláž
bottom of page